Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Deprese není kavárenský příběh

Pár poznámek k depresím. Deprese, přesněji řečeno depresivní porucha nálady, je onemocnění, které pronásleduje celý civilizovaný svět. Neustále můžeme sledovat vzestupný trend počtu depresí. A také spotřeba antidepresiv prudce stoupá. Dnes se lidé nestydí za to, přiznat, že mají deprese. Je nepochybné, že příčinou vlastní deprese je porucha ve využití látky nazývané serotonin. Tato látka je emocionálně v mozku (diencefalon) nezbytná k vytváření přiměřené či dobré nálady. Užívání antidepresiv však má charakter vytírání louže vody, které se stále opakuje, protože jsme nezavřeli kohoutek, odkud voda přitéká.

Kde se bere porucha serotoninu a následně tím deprese? Starověcí Číňané neznali funkci orgánu tak, jak ji známe dnes. Považovali jej za zdroj energie a za nositele určitých emocionálních kvalit. Není jich mnoho. Deprese. Agrese. Úzkost. Starosti. Strach. A pak už jsou všechno jen synonyma těchto výrazů. Jestliže emocionální patologie přestoupila únosnou míru jednotlivých orgánů, šíří se do dalších částí organismu, kde se usazuje v jednotlivých orgánech, tkáních či částech mozku. A tak mohou trpět emocionální patologií naše klouby, uši, oči, anebo části mozku, kde se rozhoduje o naší náladě.

Existenciální stres a starosti

Základní emoce jsou v této civilizaci dvě: existenciální stres, tedy obavy o svoji existenci, o budoucnost. Čím větší máme majetek, čím vyšší životní úroveň máme, tím se zvyšuje náš existenciální stres. Čím více víme o světě, čím hlouběji řízení tohoto světa vidíme, tím je náš existenciální stres silnější. Existenciální stres a obrana proti němu umožňují přežít individuu. Druhou silnou emocí jsou starosti, a z toho vyplývající odpovědnost, plánování a obavy ze sociální inzultace. Tato emoce nám umožňuje žít ve skupině, tlupě, ve společnosti. Naše civilizace výrazně podporuje vznik těchto emocí a stresů z nich vznikajících.

Orgány, které podle tradiční čínské medicíny zpracovávají tyto emoce, jsou játra a slezina. Při neschopnosti unést tak silnou emocionální zátěž se tato šíří jako informace do celého organismu. Lidský mozek je složitý a lze říci, že první reaguje na negativní sílu těchto emocionálních stresů. Náš emocionální nervový systém (limbický systém) je nesmírně komplikovaný a nemá na tomto světě obdoby. Čím je systém komplikovanější, tím snadněji trpí poruchami. V limbickém systému a i dalších orgánech, které spoluprodukují serotonin, jako je například střevní nervový systém, nebo plíce, vznikají mikrobiální ložiska jako zdroj patologických signálů. To má za následek poruchu metabolismu, poruchu produkce a využití serotoninu.

Chceme-li cíleně zabránit vzniku depresí a chceme-li kauzálně deprese léčit, musíme se dostat k těmto hlubokým zdrojům emocionální patologie, a to u každého individuálně. Chod a charakter společnosti nezměníme. Proto se musíme naučit různými formami psychoterapie, sebeanalýzy, relaxace, ale i řadou emocionálních očistných technik zbavit zdroje těchto stresů. Emocionální stres nebudeme chápat jako kavárenský příběh, jako povídku, ale budeme ji chápat jako kompjůterový program, jejž je mozek schopen si pamatovat a který pak působí ve smyslu počítačového viru. Narušuje metabolismus serotoninu, narušuje naši emocionalitu. Nad takým postupem by se měl zamyslet každý z nás a nemusí nechat jedině v rukách lékaře. Jde o individuální zodpovědnost vůči  sobě samému.

Autor: MUDr. Josef Jonáš | neděle 4.12.2011 6:14 | karma článku: 24,39 | přečteno: 2644x
  • Další články autora

MUDr. Josef Jonáš

Detoxikace a civilizační choroby

Pojem civilizace podle slovníku cizích slov znamená vyšší úroveň vzdělanosti a hmotného blahobytu, v širším slova smyslu pak úroveň společenského rozvoje a materiální kultury v dané vývojové etapě. Tak například antická civilizace, která byla logicky spojena s dobou antiky. Podle Morgana a Engelse třetí epocha vývoje lidstva po divošství a barbarství. Tolik slovník.

12.11.2013 v 15:00 | Karma: 19,36 | Přečteno: 1988x | Diskuse| Ostatní

MUDr. Josef Jonáš

Dědictví po lovcích mamutů

Žijeme mezi monitory počítačů a televizními obrazovkami, s mobilem u ucha, v hluku aut, prachu velkoměst a spěchu 21. století. Nemůžeme tedy prožívat stejný stres jako pravěký lovec mamutů. Jenže ho prožíváme...

23.4.2012 v 14:45 | Karma: 22,49 | Přečteno: 1997x | Diskuse| Věda

MUDr. Josef Jonáš

Vnitřní hygiena je důležitá jako vnější, jak se jí ale naučit

Když jsem v 90. letech chtěl do přírodní medicíny zavést pojem detoxikace, varovali mě mnozí před tím, že pojem je zásadně používán pro odvykání drogám a alkoholu. Měli obavu, že dojde k pomýlení pojmů. V současné době se slovo detoxikace používá pro celou řadu postupů, které obvykle nemají s detoxikací nic společného.

15.3.2012 v 11:11 | Karma: 18,56 | Přečteno: 2564x | Diskuse| Věda

MUDr. Josef Jonáš

Ovlivňuje lidské chování svobodná vůle, rozum, nebo co vlastně?

V současné době se nejen u nás, ale i ve světě diskutuje nad pozorováním vysokoškolského učitele Jaroslava Flegra, který se ve své práci věnuje výskytu toxoplasmy u lidí a ovlivňování jejich psychiky tímto parazitem. Toxoplasmu gondii přenáší koťata svým trusem a močí. Tento parazit údajně ovlivňuje nejen chování myší tak, že se stanou snadnou obětí kočky, ale způsobuje i určité psychické změny u člověka. Člověk se, stručně řečeno, stává méně odpovědným. Obavy lidí z takového výkladu jsou značné. Člověk by tak přicházel o svoji svobodnou vůli, o níž se lidé domnívají, že určuje jejich chování.

8.3.2012 v 13:00 | Karma: 22,01 | Přečteno: 2310x | Diskuse| Věda

MUDr. Josef Jonáš

Dožijeme se stovky díky doktoru Fernetovi, nebo Rettigové?

Jak se dožít sta let v pohodě a, pokud možno, ve stálém zdraví? Kupodivu skutečně existují návody, jak se dožít sta let, ale ne všem můžeme věřit. Jsou doporučovány různé drahé kameny, krystaly, všelijak upravovaná voda, nebo přestavování nábytku v domácnosti. V minulosti dokonce vznikly na tomto základě zajímavé likéry. Byl to třeba likér Fernet. Doktor Fernet ze Švédska se údajně dožil 102 let, a to spadl z koně... Po něm zbyly nějaké kapky, které se nereprodukují ani tak jako fernet, nýbrž jako elixír mládí.

29.2.2012 v 12:00 | Karma: 19,76 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2364x
Po absolutoriu medicíny a psychiatrické praxi jsem studoval akupunkturu a léčebné metody starověké medicíny, zejména staročínské. Během třicetiletého výzkumu a praxe jsem napsal řadu publikací jako Křížovka života a Tajenkami života. Pátral jsem po principech a filozofii staročínské a staroindické medicíny, jež tvoří základ celosvětově originální metody řízené a kontrolované detoxikace organismu. Podívejte se na www.joalis.eu a
www.mudrjosefjonas.bloguje.cz

Seznam rubrik